Kallëzim penal për kultivim të kanabisit: Personi juridik në Vrapçisht të Gostivarit nën hetim

Zyra e jashtme për punë penale Gostivar ka paraqitur kallëzim penal kundër personit juridik nga fshati Vrapçisht i Gostivarit dhe A.K. nga Republika e Shqipërisë, pronari dhe drejtuesi i personit juridik, për shkak të ekzistimit të shkaqeve të dyshimit për kryerjen e veprës penale në bazë të ligjit për kontrollin e drogave narkotike dhe substancave psikotrope.

“Në periudhën nga maji 2022 deri në gusht 2023, të pandehurit kanë vepruar në kundërshtim me dispozitat ligjore të parashikuara në Ligjin për kontrollin e drogave narkotike dhe substancave psikotrope në lidhje me procesin e kultivimit të bimës së kanabisit për qëllime mjekësore. Më datë 11.08.2023, gjatë kontrollit të ushtruar në personin juridik, u konstatua se personi juridik po kultivonte bimën e kanabisit për qëllime mjekësore në kushte në kundërshtim me rregulloret e parashikuara në dispozitat ligjore, si dhe pas këqyrjes së dokumentacionit nga ligji subjektit, komisioni konstatoi se i kallzuari A.K. ka raportuar pjesërisht dhe jo të plotë ndryshimet e ndodhura gjatë kultivimit të kanabisit dhe se personi juridik nuk ka mbajtur shënime të duhura për ndryshimet e ndodhura – njoftimet për numrin e kërcellit të grumbulluar dhe masën e lagësht pas korrjes, si dhe paketimin e finales produkt.

Në këtë mënyrë, u gjetën dhe u konfiskuan 2746 kërcell të bimës së kanabisit, të cilat u mbollën në ambiente të jashtme pa mbrojtje adekuate nga moti. Ndërsa, nga ana tjetër, gjatë kontrollit në dhomën e kasafortës së personit juridik janë gjetur dhe sekuestruar 327,3 kilogramë lule të thata kanabis, të pa markuara dhe të paketuara në mënyrë të parregullt në thasë të mëdha alumini, dhe i pandehuri kishte denoncuar vetëm 304 kilogramë lule të thata, me për të cilin u konstatua se ka tepricë të 23.3 kilogramë lule të thatë të paregjistruar dhe të pareportuar. Gjithashtu, në korridorin e sallës në personin juridik u gjetën 576 fidanë të vegjël të tharë dhe 51 thasë të zinj me gjethe dhe degë kanabisi të mbetura.

telegrafi.mk

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu