Gazetari Driton Zenku: Në zgjedhjet e ardhshme partitë shqiptare shkojnë në tre blloqe

Partitë politike shqiptare në zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të rreshtohen në tre blloqe. Kështu tha gazetari dhe themeluesi i Flaka Media Group, Driton Zenku në emisionin “Politica” në televizionin Globi, përcjell FLAKA.

“Opozita shqiptare nuk pres të zgjerohet (LD, AAA, BESA), ndoshta do të ju bashkohet edhe ndonjë shoqatë. Aleanca për Shqiptarë duke i dëgjuar eksponetët e saj, së fundmi edhe liderin e partisë (Arben Taravari), ata do të dalin vetë në zgjedhje. BDI siç tha edhe Ali Ahmeti mundet ti bashkoheni disa nga partitë më të vogla shqiptare (LP dhe PDE), pra i shoh se do të kemi tre blloqe në zgjedhjet e ardhshme parlamentare te shqiptarët”, deklaroi Zenku.

Në këto rrethana siç e kemi skenën politike është e vështirë të krijohet eufori te opozita shqiptare, tha ai, ndërsa në studio ishte bashkë me deputetin e L%vizjes Besa Fadil Zendeli për të folur rreth opozitës shqiptare.

“Në këtë moment nuk mund të mendohet se opozita i fiton zgjedhjet derisa edhe ASH nuk merr akoma qendrim nëse ju bashkohet, dhe kësaj ia shtojmë edhe rejtingun në bazë të sondazheve kredibile, BDI mbetet e para”, shtoi më tej Zenku.

Ai tha se nëse ASH del nga qeveria, me 8 deputetë ajo do zë vendin e opozitë shqiptare, duke marrë parasyshë se koalicioni Lëvizja Evropiane për Ndryshim ka 6 deputetë.

Gazetari Zenku, megjithatë tha se deri më tani opozita aktuale shqiptare (Gashi-Kasami-Mexhiti) kanë ecur mirë deri në këto momente.

Sipas parashikimeve të tija te blloku maqedonas zgjedhjet do ti fitojë VMRO-DPMNE-ja. Zenku tha se subjektet shqiptare që do qeverisin pas zgjedhjeve me partinë e Mickoskit duhet të kenë kushtet e tyre sikurse Marrëveshjen e Ohrit, Marrëveshjen e Presës dhe atë për Fqinjësi me Bullgarinë, pasi partia opozitare maqedonase ka theksuar se do ti rishikojë këto marrëveshje. Ato, sipas tij, nuk mund të negociohen më pasi dëmtojnë rëndë vendin në orientimin euro-atlantik dhe në marrëdhëniet ndëretnike brenda në shtet. FLAKA

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu