Europe Elect konfirmon besueshmërisë e anketës së IPRG, ASH partia me rritjen më të madhe

Europe Elect e konfirmoi besueshmërinë e anketës së IPRG-së ku Aleanca për Shqiptarët dhe kryetari i saj, Arben Taravari kanë rritjen më të madhe në elektorat.

Sipas hukumtimit, BDI pëson ulje nga 11.5% në 9.7%, ndërkaq Aleanca për Shqiptarët i afrohet me 8.2%. Lëvizja Besa rangohet me 4.4%, ndërsa Lëvizja Demokratike reshtohet me 3.3%.

Sondazhi po ashtu anketoi anketuesit për besimin tek liderët e partive politike ku 5.1% votojnë për Ali Ahmetin dhe 4.8% votojnë për Arben Taravarin. Kasamit i besojnë vetëm 1.9%, Mexhtiti 2.1% ndërsa kryetarët tjerë të partive politike nuk figurojnë.

Ndryshe, anketa është realizuar në periudhën prej 5 deri më 9 nëntor 2023 ka realizuar sondazh telefonik (anketë)  me 1050 anketues, në mostër përfaqësuese në nivel të Republikës së Maqedonisë së Veriut, duke marrë parasysh specifikat demografike të popullsisë, si përkatësia etnike, gjinia, vendbanimi dhe njësitë zgjedhore.

lajmet e fundit

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

“Valmir Aziri do të shkojë aty ku e ka vendin”, tha Kasami! I përgjigjet Aziri: Deklaratë politike, e pabazuar në fakte

Ndryshimi i vendit të punës në Facebook, nga “sekretar shtetëror” në Ministrinë e Kulturës në “këshilltar shtetëror”, nga ana e Valmir Azirit ka ngjallur...

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

Komuna e Tetovës po e pret lejen për fillimin e punimeve për ndërtimin e stadiumit të qytetit. Kasami thotë se është çështje procedurale dhe...

Dy vëllezër gjuajtën me armë nga vetura në lëvizje me targa të Zvicrës, mësohet identiteti i viktimës në Debresh

Ministria e Punëve të Brendshme ka dalë me njoftim zyrtar për vrasjen në Drebresh të Gostivarit. Bëhet e ditur se viktima është e moshës...

Vr’asje në Debresh të Gostivarit!

Një ngjarje e rëndë e ka tronditur fshatin Debresh të Gostivarit. Kjo sepse pas një përleshje me armë, ka mbetur i vrarë një person....

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu