Ed Sheeran planifikon t’i ndihmojë shkollat për programe muzikore

Këngëtari, Ed Sheeran, po planifikon të iu ndihmojë shkollave përmes financimit të programeve për muzikë në mbarë vendin, pasi fillimisht financoi programin muzikor në shkollën e mesme “Thomas Mills” në Framlingham të Britanisë, ku ai kishte ndjekur mësimet,.

“Financimin e programeve muzikore e fillova nga vendi im ndërsa tani do të vazhdojmë nëpër mbarë vendin. Jam duke vizituar më shumë shkolla të mesme që kanë me të vërtetë nevojë për fonde për programeve muzikore”, ka thënë Sheeran, shkruan FemaleFirst. Ai ka thënë se për të filluar me ndihmën për shkollat është inspiruar nga eksperienca personale.

“Nuk jam person akademik, po të mos isha i famshëm do të konsiderohesha si ‘budalla’, por ia dola në muzikë dhe prandaj njerëzit mendojnë se jam i mirë në diçka”, ka thënë tutje Sheeran. Këngëtari ka thënë se tani shteti nuk i financon më shkollat prandaj ai po bën sa të mundet që t’i financojë ato dhe shpreson që tani do të ketë një qeveri më të mirë.

Më herët gjatë këtij viti, në një raport nga fondacioni bamirës i tij, “The Framlingham Foundation”, është bërë e ditur se ai ka dhuruar 1 milion funte britanike në departamentin e artit në shkollën e tij të vjetër. Ky grant ka për qëllim që të sigurojë kushte më të mira mësimi, si dhe një kurs për artet ekspresive.

“Tani që është kuptuar se sa i rëndësishëm është arti për mirëqenien e nxënësve, kjo shkollë është e vendosur të ju ndihmojë nxënësve në zhvillimin e aftësive artistike. Faleminderit”, ka thënë Nikki Scholl, drejtoreshë e arteve në shkollë.

Më parë, Sheeran pati ofruar asistencë financiare edhe për programet e fotografisë dhe teknologjisë në shkollën e tij të vjetër, si dhe pati dhënë pajisje muzikore në shkollën e tij fillore, duke i lehtësuar familjet që nuk kishin mundësi t’i përballojnë shpenzimet.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu