Deklaratë zyrtare nga FC Struga, pas akuzave nga FC Shkupi!

Deklaratë Zyrtare nga FC Struga Trim Lum

Për tifozët tanë , komunitetin e futbollit, dhe të gjithë ata që çmojnë shpirtin e lojës,

Klubi ynë është në dijeni për komentet dhe akuzat e bëra së fundmi nga klubi i FC Shkupi në lidhje me ndeshjen tonë të fundit për vendimet e marra nga gjyqtarët e ndeshjes dhe “shqetësimin” e tyre për skuadrën e FC Voskës. Është e drejtë e opinionit nga secili aktor, por ajo që na habiti sihte fakti që pikërisht kryesia e FC Shkupit deklarohet me ato akuza ndaj nesh, duke ditur që Fc Shkupi tashmë është një klub kaq serioz.

FC Struga ka mbajtur gjithmonë standardet më të larta të sportivitetit dhe lojës së drejtë. Fokusi ynë mbetet në luajtjen e lojës që ne e duam me pasionin dhe respektin që ajo meriton.

Le t’i marrim me radhë; Reagimi i Fc Shkupit ka disa probleme tepër serioze për komunitetin e futbollit në përgjithësi dhe i prish balancat e komunikimit.

1. Reagimi si palë në një ndeshje të tretë, është një precedent i pandodhur më parë, që rrezikon të bëhet praktikë jo etike në raportet mes klubeve.

2. Si i tillë nuk është aspak reciprok ndaj Fc Strugës. Ne kurrë nuk kemi reaguar as zyrtarisht as në media në ndeshje jo direkte.

3. Reagimet që i kemi bërë kanë qenë për ndeshjet direkte edhe atë kundër referimit në episode jo ndaj klubeve respektive.

4. Nuk reaguam në një episod që mund ta shkaktonte humbjen e kampionatit ne ndeshje direkte me Fc Shkupin në sezonin 2022-2023.

5. Etiketimi direkt Fc Strugës në reagimin e faqes zyrtare të një klubi të tretë, është jo etik dhe i rrezikshëm jo veç per klubin tonë por edhe per reputacionin e futbollit.

Gjithsesi, ne nuk do të biemi kurrë në grackën e etiketimit te klubeve, duke mos pasur arsye të forta e direkte, pa qoftë kjo edhe kunder fc Shkupit, që kryen një reagim te paprecedentë.

Ndërsa ecim përpara, angazhimi ynë për të kontribuar pozitivisht në futboll – si në fushë ashtu edhe jashtë saj – mbetet i patundur. Ne me padurim presim ndeshjet tona të ardhshme dhe mundësinë për të vazhduar të sjellim emocion dhe gëzim për tifozët Strugan.

Ju faleminderit për mbështetjen tuaj të vazhdueshme.

Me respekt,
FC STRUGA TRIM LUM

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu