Dalin PAMJET pas rrëmbimit të 14-vjeçares në Shkup, Vanja shkoi e vetme në shkollë, fati shpëtoi motrën e saj…

Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut dhe prokuroria zbuluan më shumë detaje tronditëse për vrasjen e tmerrshme të vogëlushes Vanja Gjorçevska dhe Pançet Zhezovski, të cilat tronditën vendin dhe rajonin.

Tashmë dihet se të dyshuarit e kapën 14-vjeçaren Vanja Gjorçevska në hyrje të shkollës. E kanë lidhur dhe e kanë futur në një çantë dhe më pas janë larguar me veturën “Citroen” të cilën e kishin vjedhur më parë nga Pançet Zhezovsko.

Siç tha Oliver Spasovski, ministri i Policisë së Maqedonisë së Veriut, i dyshuari kryesor Ljupço Palevski-Palco, ka marrë informacione për lëvizjet e vajzës së mitur direkt nga babai i saj, Aleksandar, i cili po ashtu është në paraburgim bashkë me të dyshuarit e tjerë.

“Glamour.mk” shton pyetjen nëse babai e dinte që motra e Vanjës do të shkonte vetëm në shkollë, kështu që këtë ia ka përcjellë të dyshuarit të parë dhe më pas ka organizuar pjesën tjetër të grupit për të përfituar nga momenti kur ajo ishte vetëm. Por mbeti e paqartë, nëse të dyshuarit kishin për qëllim rrëmbimin e motrës së Vanyas, me të cilën ajo shkon në shkollë.

Siç ka treguar më parë nëna për mediat, Vanja atë ditë ka shkuar e vetme në shkollë për shkak se motra e saj ka munguar në orën e parë. Nga informacionet që ka dhënë për “Slobodna Pechat”, ndërkohë që policia ishte ende në kërkim të vajzës së saj, mësohet se ajo dhe motra e saj zakonisht shkojnë në shkollë bashkë, por ajo humbi orën e parë dhe qëndroi në shtëpi, ndërsa Vanja shkoi vetëm.

Glamur.mk shkruan se pikërisht këto informacione tregojnë se rrëmbyesit kishin planifikuar gjithçka paraprakisht.

Portali Portaliks ka siguruar një video nga kamerat e vëzhgimit ku shihen automjetet në të cilat është transportuar 14-vjeçarja Vanja Gorçevska (Gjorçevska) pas rrëmbimit të saj.

Siç thuhet, videot tregojnë se kur dhe si ka ardhur vajza në fshatin Brazdë, si dhe kohën e saktë se kur i është djegur automjeti. Një makinë kalon në këtë rrugë të frekuentuar rreth orës 07:55, ndërsa automjetit i është djegur rreth orës 09:37.

Makina është filmuar duke nxituar drejt fshatit Brazdë, në momentin kur ka qenë në Vizbegovë, e cila është rreth 15 minuta larg vendit ku është gjetur trupi i Vanjës. Nuk dihet nëse në automjet ndodheshin Vanja e rrëmbyer, Ljupçe apo ndonjë nga të dyshuarit tjerë.

Në video shihet se në “citroen” ka qenë një shofer dhe një pasagjer, të veshur me kapele të zeza, por edhe se pjesa e pasme e veturës duket bosh, edhe pse shihet diçka që të kujton një çantë të bardhë.

Kamera, e cila është vendosur në një pronë private, tregon Renault Kango duke kaluar i pari dhe më pas Citroen i vjedhur.

Për të pare videon klikoni linkun:
https://www.facebook.com/61552379591530/posts/122129673398079319/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

lajmet e fundit

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit Lionel Messi e pati një gëzim të dyfishtë mbrëmë. Ylli i Inter Miamit e fitoi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu