Atdheu ne rrezik!!!

Dardan Islami

Raporti inteligjent qe po e lexonte Kurti sot ne konferenc per shtyp, ishte nje raport i detajuar qe pershkruante pregaditjet dhe levizjet e grupeve te armatosura, por edhe ushtris dhe xhandarmaris serbe rreth kufirit te Kosoves, diteve te fundit.
Verehet qarte se kreret tane te shtetit po ndjehen te kercnuar, dhe te deshpruar po kerkojn ndihmen e perendimit, pa te cilin tani me e kan te qarte se nuk luftohet Serbia.
Ne pyetjen se a do te rrezikonte Serbia ta perdore ushtrine e saj direkt, duket qarte se ajo preferon qe te mos perzihet direkt, duke ja lene pergjegjsine serbeve vendas, formacionit paramilitar, “Brigada e veriut” , per ta kriju nje gjendje te re faktike ne terren.
Secili vend i rajonit po kercnohet nga te njejtat grupe dhe rryma, dhe secili e ka hisen e vet per tu ballafaquar me keto hordhi serbo, sllavo, ruse, ku pra edhe Kosova nuk ben perjashtim.
Kjo lufte psikologjike duket se e ka mberri efektin dhe kulmin e saj duke ngre alearmet e siguris ne shkallen me te larte te mbrojtjes ndonjeher ne vendin tone.
Krejt çka mbetet pas ketij alarmimi, eshte shpallja e gjendjes se jashtzakonshme e percjell nga mobilizimi i mundshem i popullsis.
Dhe nese vjen deri te pushtimi i vendit, une jam me se i bindur se djemt dhe vajzat me te mire te kombit si edhe ne te kaluaren,
do ti dalin zot atdheut.
Kthim prapa nuk ka!
#mosutut

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu