Ajdari: Cila është lidhja mes vrasjes së Vanjës dhe vrasjes te Liqeni i Smilkovës?

Shkruan: Bedri Ajdari
Çfarë asoconi ka ndermjet vrasjes makabre qe ndodhi diteve te fundit ne RMV dhe vrasjes tjeter te Liqeni i Smilkoves para 11 viteve?!
Vrasja eshte e njejte, mizore dhe per qellime te njejta
T’a shesesh femijen per t’a vrare dikush tjeter, te marresh nga vrasesit para per t’a heshtur zerin e arsyes, te kesh qellim destabilizimin e vendit me keto pislleqe nuk eshte veper e shqipetareve as e radikalizmit Islam, kjo veper u perket te tjereve qe e kane ne gjak vrasjen e femijeve te vet per t’ua hudhur fajin te tjereve!
Mediat maqedone nuk bene propagande per radikalizem krishter edhe pse elementet per nji gje te tille jane te dukshme edhe per qorrat, as aparati shteteror nuk shkoi neper shtepite e te dyshuarve me forca speciale afro 1000 sosh, nuk i torturuan as te dyshuarit as familjaret e tyre.
Kjo vlene edhe per shqiptaret servil ne politike qe nuk e verejten kete gje
Qe moti maqedonasit e tille, te ndikuar nga qarqe te ndryshme qe kane interes ta destabilizojne vendin bejne keso vepra. Ne po u’a rikujtojme disa vepra qe i ka kryer dora e zeze e qe jane me te medha: rasti “Panda”, rasti “Monstra”, rasti “Lagja e trimave”, rasti “Banjska” dhe se fundmi rasti “Vanja”
Shqipetaret po qe e nevojshme vrasin burra nuk vrasin femij dhe ta fshehin doren!
Kur jemi te vrasjet dhe organet shteterore si, MPB, Prokuroria dhe Gjykatat, shtrohet pyetja: a jane ne nivel te detyres, sjelljes dhe pergjegjsise ligjore per keto vepra?!
I njejti prokuror qe ka qene ne rastin “Monstra” dhe ne rastin “Vanja”, Gavrill Bubevski, a i caktoj avokatit te te dyshuarit kryesor paraburgim 30 ditor, atij qe e dergoi deri ne Beograd per t’i ndihmuar qe te arratiset dhe t’i shmanget drejtesise!
E kam te qarte, qe mund edhe te mos e kishte ditur, por si veproj ne rast me Fejzi Azirin qe e akuzoj per nje veper te njejte vetem ne baze te paragjykimeve dhe deshirave personale te dikujt qe deshti t’a mbante Fejziun me dekada prapa hekurave te burgjeve te Maqedonise!
Fejziun e akuzuan me qellim qe t’a denojne me burg te perjetshem, pastaj i’a ngriten dy vepra penale qe kurr nuk i kishte bere dhe kerkuan denim maksimal me 20 vite burg e per avokatin e Lupcho Palevskit as minimumin e paraburgimit nuk e bene..
#EU na prit se erdhem.

lajmet e fundit

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu