Ahmeti përshëndetet me Mexhitin, Kasamin e Gashin! Liderët shqiptar i bashkoi manifestimi për Ditën e Alfabetit në Manastir!(VIDEO)

Në prag të ditës së alfabetit 22 nëntor, Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka vizituar Manastirin ku është pritur nga delegacioni i qeverisë dhe zyrtarë të lartë të jetës politike dhe publike shqiptare të Maqedonisë së Veriut.

Shënimi i përvjetorit të Kongresit të Alfabetit në Manastir, bëri bashkë politikën shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Në këtë event mund të shihen lideri I BDI-së, Ali Ahmeti dhe ai i ASH-së, Arben Taravari, por edhe liderët e opozitës shqiptare Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi, të shoqëruar nga Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj.

“Ta ruash gjuhën amtare nuk është thjeshtë një thirrje për ruajtjen e një trashëgimie kulturore por thirje për të ruajtur identitetin, ka shkruar në Facebook, Presidenti Begaj me rastin e vizitës në Manastir në kremtimin e 115 vjetorit të Kongresit të Alfabetit.

“Në 115 vjetorin e alfabetit shqip, në Manastirin e shenjtë të shqipes që bëri bashkë gegë e toskë, myslimanë e të krishterë për abc-në që kemi sot. Ta ruash dhe të lëvrosh gjuhën amtare nuk është thjeshtë një thirrje për ruajtjen e një trashëgemie kulturore. Ajo është thirrje për të ruajtur identitetin kombëtar” – tha Bajram Begaj.

Imer Selmani, konsull nderi I Republikës së Shqipërisë në konsullatën në Manastir, me rastin e manifestimit, për mediat maqedonase, ka deklaruar se tani, pas 115 viteve, misioni i gjeneratës sonë është të sjellim Europën më afër, jo vetëm në mënyrë simbolike por dhe në atë thelbësore.

”Sot, me idenë e madhe të rilindasve të para 115 viteve, jo vetëm shqiptarët por të gjithë popujt e Ballkanit, punojmë fortë që Evropën, jo vetëm në mënyrë formale por metëvërtetë ta sjellim këtu. Mendoj se misioni I gjeneratës sonë është të bëhemi evropianë dhe ti implementojme vlerat dhe standardet evropiane në vendin tonë. Sot presidenti i Shqipërisë përvec vizitës së Muzeut të Kongresit të Alfabetit do të vizitojë edhe qytetarë të Manastirit, vizitë në Konsullatën e Republikës së Shqipërisë, shetitje nëpër Shirok Sokak dhe në fund dreka e përbashkët në nder të Presidentit shqiptar Begaj ” – tha Imer Selmani, konsul nderi.

Presidenti Begaj u takua edhe me qytetarë të Manastirit si dhe vizitoi Muzeun e Kongresit të Alfabetit të gjuhës shqipe dhe Konsullatën e nderit të Republikës së Shqipërisë, Manastir. Vizita filloi me konferencën shkencore ku morrën pjesë politikanë shqiptarë nga pozita dhe opozita, të gjithë të unifikuar në emër të ditës së alfabetit.

https://www.facebook.com/watch/?v=690553679846327

 

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu