Stoltenberg para deputetëve në Maqedoni: Këtu shijova për herë të parë specat e mbushura!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, jens Stoltenberg, iu drejtua deputetëve të Kuvendit të Maqedonisë për herë të parë që kur vendi u bë anëtar i plotë i Aleancës tre vjet më parë, përcjell KlanM.

Ai tha se që nga anëtarësimi në vitin 2020 e deri më sot, në Maqedoninë e Veriut ka më shumë investime të huaja dhe më shumë vende pune.

“Paqja dhe stabiliteti janë një parakusht për prosperitetin ekonomik”, përfundoi Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ka folur edhe për fëmijërinë e tij para deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë, duke treguar se ka jetuar për tre vjet në territorin e Ballkanit Perëndimor kur babai i tij punonte në ambasadën norvegjeze në Jugosllavi, përcjell KlanM.

“Këtu shijova akulloren e parë dhe hëngra specat e para të mbushura. Vërtet kam kujtime të këndshme nga fëmijëria ime në ish-Jugosllavi”, kujton Stoltenberg dhe shton se që atëherë është kthyer shumë herë në këtë rajon për të takuar miq.

Në vitin 2018, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s mbërriti në Maqedoni për hapjen e rrugës Stoltenberg, e cila mban emrin e babait të tij, i cili është qytetar nderi i Shkupit.

“Ishte një njohje e përpjekjeve të tij, por edhe e përpjekjeve të nënës sime për të ndihmuar ata që vuajtën në tërmetin e vitit 1963”, tha Stoltenberg.

Prindërit e tij, siç kujton ai, koordinuan ndihmat e ardhura nga Norvegjia dhe ndihmuan ata që mbetën të pastrehë nga tërmeti. Më pas ndihmuan në shndërrimin e spitalit të tuberkulozit në Kozle në Institutin e sëmundjeve të frymëmarrjes së fëmijëve. Ky spital, tha ai, edhe sot kujdeset për fëmijët dhe kjo është arsyeja pse kjo pjesë e botës është e rëndësishme për të, raporton Makfax.

Ai në fjalën e tij para deputetëve tha se anëtarësimi në NATO është i mirë për Maqedoninë e Veriut, por është i mirë edhe për NATO-n.

“Forcat tuaja të armatosura kontribuojnë në mënyrë aktive për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. Maqedonia e Veriut dënoi menjëherë agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe iu bashkua sanksioneve evropiane. Maqedonia e Veriut është një anëtar i rëndësishëm dhe i besueshëm”, tha Stoltenberg./KlanMacedonia

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu