Rruga më e gjerë në botë gjendet në Argjentinë – ka 16 korsi dhe është mjaft e vështirë për të ndërruar kah

Avenida 9 de Julio në Buenos Aires, Argjentinë, mban rekordin Guinness për rrugën më të gjerë në botë, afërsisht 140 metra. Ai përmban gjithsej 16 korsi, kështu që kalimi nga njëra anë në tjetrën është mjaft e vështirë. Historia e Avenida 9 de Julio mund të gjurmohet në ditët e lavdisë së kryeqytetit argjentinas. Buenos Aires u quajt “Parisi i Amerikës së Jugut”, kështu që autoritetet lokale vendosën ta çimentonin atë reputacion duke ndërtuar një pjesë monumentale të infrastrukturës të frymëzuar nga Champs Elysee e Parisit.

Nuk mjaftonte vetëm një kopje e thjeshtë, ata donin diçka më të madhe, më mbresëlënëse, kështu që u vendosën në një autostradë urbane që kalonte nga qendra e qytetit që ishte dyfishi i gjerësia e rrugës së famshme franceze. Ishte një projekt kolosal që mori gati gjysmë shekulli për të përfunduar, por në vitin 1980, Avenida 9 de Julio u përfundua më në fund. Ajo ende mban rekordin për “rrugën më të gjerë në botë”.

Krijimi i hapësirës së mjaftueshme për një rrugë më të gjerë se çdo tjetër në qendër të një metropoli ishte në vetvete një sfidë e jashtëzakonshme që rezultoi në prishjen e 60 mijë metrave katrorë të pasurive të paluajtshme urbane dhe shpërnguljen e mijëra banorëve vetëm për të përfunduar seksionin e parë të saj.

Sot, Avenida 9 de Julio mbetet po aq mbresëlënëse sa kur u inaugurua në vitin 1980 dhe dy herë më kaotike. Me gjithsej 16 korsi nga njëra anë në tjetrën, si dhe katër korsi shtesë për autobusët e transportit publik, një zonë qendrore për këmbësorë dhe jo më pak se shtatë trotuare ndërmjet korsive të veturave, duhet mjaft kohë për të kaluar.

Një TikToker kohët e fundit filmoi veten duke ecur nga njëra anë e Avenida 9 de Julio në tjetrën, dhe iu deshën 4 minuta e 17 sekonda, edhe pse ai pretendonte se po ecte më shpejt se zakonisht. Kjo përfshin të gjithë kohën që ai kaloi duke pritur në semafor. Për krahasim, rrugës mesatare i duhen vetëm 25 sekonda për të kaluar. Interesant është fakti se Avenida 9 de Julio pretendoi titullin e ‘rrugës më të gjerë në botë’ me ndihmën e dy rrugëve të tjera. Në anën lindore të rrugës është rruga Carlos Pellegrini dhe në perëndim është rruga Cerrito.

@zeidaner

Widest avenue in the world🇦🇷⏰

♬ original sound – zeidaner

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu