Rroga minimale 22.500 denarë/Bekteshi: Ka mungesë të fuqisë punëtore, automatikisht rriten pagat

Që nga muaji mars, paga minimale në Maqedoninë e Veriut do të jetë 22.500 denarë, shkruan TV21. Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi thotë se kjo është rezultat i mungesës së fuqisë punëtore, por edhe i metodologjisë që Qeveria e miratoi për pagën mesatare, që automatikisht shkakton rritje të pagës minimale.

“Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me odat ekonomike dhe kjo është shumë me rëndësi për shkak se tashmë ka mungesë të fuqisë punëtore në vendin tonë dhe tashmë automatikisht rriten pagat, përveç kësaj, kjo del nga metodologjia që e miratuam vitin e kaluar në pjesën e inflacionit dhe në pjesën e rritjes së pagës mesatare, që automatikisht duhet të rritet paga minimale, por nuk do të ndalemi këtu. Ne plotësisht jemi të përkushtuar në rritjen e standardit të jetesës së qytetarëve tanë, kurse paralelisht me këtë, gjithsesi edhe rritjen e produktivitetit të të punësuarve në shtetin tonë, që kompanitë të jenë më konkurruese”, tha Bekteshi.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu