Më shumë se 1,400 artistë finlandezë të industrisë muzikore kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar ndalimin e Izraelit nga Eurovizioni për “krime lufte” të dyshuara në Gaza.

Më shumë se 1,400 artistë finlandezë të industrisë muzikore kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar ndalimin e Izraelit nga Eurovizioni për “krime lufte” të dyshuara në Gaza.

Nëse Izraeli nuk përjashtohet nga konkursi, ata duan që transmetuesi publik Yle të tërheqë pjesëmarrjen e Finlandës nga konkursi.

Yle thotë se po monitoron pozicionin e Unionit Evropian të Transmetuesve (EBU), organizatori i konkursit.

Muajin e kaluar, muzikantë islandezë i bënë kërkesa të ngjashme transmetuesit Rúv. Lukas Korpelainen, një nga autorët e peticionit, i tha gazetës Hufvudstadsbladet se nuk ishte e pranueshme që Izraeli të merrte pjesë në Eurovision Song Contest.

Nënshkruesit përfshijnë artistët finlandezë Olavi Uusivirta, Paleface dhe Axel Ehnström, të cilët përfaqësonin vendin në konkursin e vitit 2011. Ata akuzojnë Yle për standarde të dyfishta, duke thënë se ishte ndër të parët që kërkoi ndalimin e Rusisë nga konkursi i vitit 2022.

Një ditë pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në vitin 2022, përfaqësuesi i Yle Ville Vilén tha se sulmi i Moskës ishte “në kundërshtim me të gjitha vlerat që Yle dhe transmetuesit e tjerë evropianë përfaqësojnë” . EBU më pas ndaloi Rusinë të marrë pjesë.

Vilén tha se situata në Izrael dhe Gaza “nuk ishte e njëjtë”. “Sado e frikshme që është, nuk është një luftë agresioni ndërshtetëror si midis Rusisë dhe Ukrainës,” i tha ai tabloidit finlandez Ilta-Sanomat muajin e kaluar.

Shefi i komunikimit i Yle, Jere Nurminen tha për Hufvudstadsbladet se kompania po ndiqte situatën dhe po fliste me EBU dhe transmetues të tjerë publik. Yle gjithashtu ka në plan të takojë autorët e peticionit.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu