Macron shpërndan Parlamentin francez pas fitores së të djathtës ekstreme

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka shpërndarë Parlamentin francez dhe ka shpallur zgjedhje të parakohshme.

Ky vendim i tij vije pas fitores së madhe të partisë së të djathtës ekstreme në zgjedhjet për Parlamentin Evropian.

Macron gjatë një fjalimi televiziv drejtuar kombit njoftoi se po shpërndante Asamblenë Kombëtare dhe do të thërriste zgjedhje të reja parlamentare.

“Kam vendosur t’ju kthej zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare përmes votimit. Prandaj po shpërndaj Asamblenë Kombëtare. Votimi do të bëhet në dy raunde më 30 qershor dhe 7 korrik, tha ai.

Lëvizja vjen pasi rezultatet e para të parashikuara nga Franca të dielën e vendosin partinë e ekstremit të djathtë Rally National në zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian, duke mposhtur qendrat pro-evropianë të Macron, sipas instituteve franceze të sondazheve.

Tubimi Kombëtar francez i ekstremit të djathtë (RN) i shkaktoi një humbje të rëndë Macron, duke shënuar më shumë se dyfishin e votave të aleancës centriste të kreut të shtetit, treguan parashikimet.

Pjesëmarrja e votuesve në Francë u rrit me dy pikë që nga ora 17:00, me 45.26 për qind të votuesve me të drejtë vote krahasuar me 43.29 për qind në vitin 2019. Pjesëmarrja në zgjedhjet e BE-së është përgjithësisht e ulët, por zgjedhjet e fundit në 2019 treguan rritjen e parë në 30 vjet me një pjesëmarrje prej 50.7 për qind.

Shkalla e abstenimit francez vlerësohet të ketë rënë nga rreth 50 për qind në 2019 në 48.6 për qind, sipas një sondazhi nga Ipsos-Sopra Steria të dielën.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu