Erdogani shkon në Hungari, pritet të nënshkruhen 16 marrëveshje me mbështetësin e Putinit

Presidenti i Turqisë do të vizitojë kryeqytetin e Hungarisë Budapestin të hënën, thuhet në një deklaratë të Drejtorisë Turke të Komunikimeve.

Sipas deklaratës, presidenti Recep Tayyip Erdogan do të vizitojë vendin me ftesë të kryeministrit hungarez Viktor Orban, me rastin e takimit të gjashtë të Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë Turqi-Hungari.

“Në mbledhjen e Këshillit që do të mbahet në Budapest nën kryesimin e Presidentit tonë dhe Kryeministrit të Hungarisë, marrëdhëniet Turqi-Hungari në nivelin e partneritetit strategjik do të rishikohen në të gjitha dimensionet e tyre dhe hapat që mund të ndërmerren për thellimin e mëtejshëm të do të diskutohet për bashkëpunimin mes dy vendeve”, thuhet në deklaratë.

Liderët do të shkëmbejnë mendime edhe për çështjet aktuale rajonale dhe globale, tha drejtoria, duke shtuar se planifikohet të nënshkruhen marrëveshje të ndryshme që synojnë forcimin e bazës kontraktuale dhe të mbahet ceremonia e hapjes së Vitit Kulturor Turqi-Hungari.

Marrëveshjet që do të nënshkruhen
Sipas burimeve diplomatike, gjatë vizitës së Erdoganit, palët do të përpiqen të rrisin partneritetin strategjik mes dy vendeve në nivelin e partneritetit strategjik të zgjeruar dhe një dokument për këtë do të nënshkruhet nga Erdogan dhe Orban.
Vizita do të fokusohet në bashkëpunimin, veçanërisht në fushën e ekonomisë, tregtisë, industrisë së mbrojtjes, kulturës dhe energjisë.

Data e vizitës përkon me njëqindvjetorin e Traktatit të Miqësisë të nënshkruar nga të dy vendet më 18 dhjetor 1923, menjëherë pas themelimit të Republikës së Turqisë.

Veprimtaria e hapjes së Vitit Kulturor Turqi-Hungari 2024, e shpallur me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve midis Hungarisë dhe Turqisë, do të mbahet gjithashtu nga Presidenti Erdogan dhe Orban gjatë vizitës.

Viti i Kulturës do të festohet me një gamë të gjerë ngjarjesh që janë planifikuar prej kohësh si në Hungari ashtu edhe në Turqi. Kjo pritet të çojë në rritjen e afrimit midis popujve turk dhe hungarez.

Sipas burimeve diplomatike, të gjitha ministritë janë në bashkëpunim të gjithanshëm me Hungarinë në të gjitha nivelet. Erdogan do të shoqërohet nga tetë ministra të kabinetit gjatë vizitës së tij, duke përfshirë ministrat e punëve të jashtme, të mbrojtjes kombëtare, të brendshme, tregtisë, energjisë dhe burimeve natyrore, industrisë dhe teknologjisë, familjes dhe shërbimeve sociale, si dhe kulturës dhe turizmit.
Gjatë vizitës pritet të nënshkruhen 16 dokumente në fusha të ndryshme mes dy vendeve.

Hungaria, e cila ka statusin e vëzhguesit në Organizatën e Shteteve Turke (TDT), po ndjek një politikë të hapjes ndaj Lindjes me qëllim që të diversifikojë politikën e saj të jashtme dhe dëshiron të përmirësojë marrëdhëniet e saj me vendet e Azisë Qendrore.

Hungaria kryen në mënyrë aktive aktivitetet e saj dhe kontribuon në bllok, pasi lidhjet e largëta farefisnore nga e kaluara hapën rrugën drejt statusit të saj vëzhgues.

Bashkëpunimi brenda organizatës do të jetë në axhendën e bisedimeve ndërmjet Hungarisë dhe Turqisë.

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu