Bosi i kriptomonedhave që u takua me Ramën drejt falimentimit! Shkarkohet nga “Binance” pas akuzave për pastrim parash në SHBA

Shefi ekzekutiv i një prej kompanive më të mëdha “exchange” për kriptomonedhat, do të deklarohet fajtor për 11 akuza për pastrim parash, të ngritura nga Departamenti i Drejtësisë në SHBA.

Changpeng “CZ” Zhao ka arritur një marrëveshje me Departamentin e Drejtësisë, ku përveç se do të deklarohet fajtor, do të paguajë një gjobë prej 4 miliardë dollarësh, edhe do të largohet nga drejtimi i “Binance”, kompanisë së shkëmbimit të kriptomonedhave.

Zhao është i njohur për publikun shqiptar, por sidomos entuziastët e kriptomonedhave, pasi një vit më parë vizitoi vendin tonë dhe u takua me kryeministrin Edi Rama. Në atë kohë, Zhao tha se Shqipëria është një vend që dëshiron të përkrahë gjithnjë e më tepër përdorimin e kriptomonedhave.

Vetëm pak kohë më pas, autoritetet ligjzbatuese ndërkombëtare, e veçanërisht ato spanjolle, do të kryenin një prej goditjeve më të mëdha në Shqipëri, ku u zbulua një rrjet i madh i “call center”-ave mashtruese me kriptomonedha, ku dëmi ndaj qytetarëve europianë raportohet se i kalonte 2 miliardë dollarë.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit (SEC) akuzoi Binance dhe themeluesin e saj CZ në qershor për operimin e një “exchange” të paregjistruar duke përdorur një fond me bazë në Zvicër, Sigma Chain, e cila gjithashtu ishte në pronësi të CZ, për të fryrë volumin e tregtimit në platformën amerikane të Binance.

“Përmes trembëdhjetë akuzave, ne pretendojmë se entitetet Zhao dhe Binance u angazhuan në një rrjet të gjerë mashtrimesh, konfliktesh interesi, mungesë transparence dheshmangie të ligjit”, tha kryetari i SEC, Gary Gensler në qershor.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu