Biden: Izraeli po e humb mbështetjen globale për bombardimet në Gaza

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, ka thënë se Izraeli ka filluar ta humbas mbështetjen globale për shkak të bombardimeve pa dallim në Gaza.

Këto komente të Bidenit shënuan kritikën e tij më të fortë deri më tani ndaj udhëheqjes së Izraelit, teksa përsëriti se Izraeli mund të llogarisë në mbështetjen e ShBA-së.

“Siguria e Izraelit mund të mbështetet në Shtetet e Bashkuara, por tani ata kanë më shumë se Shtetet e Bashkuara. Kanë Bashkimin Evropian, kanë Evropën, kanë pjesën më të madhe të botës”.

“Por ata kanë filluar ta humbin këtë mbështetje nga bombardimet pa dallim që ndodhin”, tha Biden, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, Biden tha se nuk kishte asnjë dyshim për nevojën për ta luftuar organizatën terroriste të Hamasit dhe sipas tij, Izraeli e kishte të gjithë të drejtën për ta bërë këtë.

Por, ai është përballur me presion në rritje, duke përfshirë këtu edhe presionin brenda Partisë Demokratike në ShBA, ku shumë zyrtarë amerikanë kanë shfaqur pakënaqësi ndaj reagimit ushtarak të Izraelit.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu